מחזור פלסטיק

מחזור פלסטיק הוא תהליך של שימוש חוזר בו כחומר גלם תעשייתי. בזכות המחזור נוכל לתת לפלסטיק חיים חדשים, בגוון רחב של שימושים ולכך יש חשיבות רבה. למה מחזור פלסטיק כל כך חשוב? אילו סוגי מחזור קיימים ולמה כדאי למחזר? נענה על כל השאלות במאמר שלפניכם.

החשיבות של מחזור פלסטיק

חומרים טבעיים נוטים להתפרק מעצמם בתקופת זמן מה ולתרום לסביבה, כמו פירות וירקות למשל. גם הפלסטיק, שאינו חומר טבעי, הוא חומר מתפרק, אך מדובר בתהליך ממושך מאוד של מאות ואלפי שנים והפירוק שלו לרוב לא יתרום לסביבה. אם הוא לא תוכנן להתפרק באופן בטוח, כמו פלסטיק ביולוגי ("ביופלסטיק"), נקבל בתהליך הפירוק שלו זיהום של הקרקע ומשם הדרך לזיהום מי התהום קצרה. התשובה לכך היא בחלקה מחזור, ואכן מחזור פלסטיק בישראל הוא נושא שזוכה לתשומת לב לא מעטה. באמצעות המחזור נוכל לצמצם את היקפי הפסולת, שחלק גדול ממנה הוא פלסטיק, ואף להוזיל את המשאבים שדרושים לייצור חומרים אחרים.

אלו סוגי פלסטיק קיימים?

פלסטיק מגיע במגוון רחב של סוגים אשר מתאימים לייצור סוגי מוצרים שונים. למשל בשביל ייצור בקבוקים, צנרת השקיה או ייצור יריעות פלסטיק. לשם ההמחשה, אלה כמה סוגים נפוצים של פלסטיק:

· HDPE (פוליאתילן בצפיפות גבוהה), PET או PETE (פוליאתילן טרפתלט) ו-PVC (פוליוויניל כלוריד) – מתאימים מאוד למחזור.

· LDPE (פוליאתילן בצפיפות נמוכה) ו-PP (פוליפרופילן) – מסובכים למחזור.

· PS (פוליסטירן) –לעיתים מתאים למחזור.

אלו סוגי מחזור קיימים?

במחזור הכוונה היא לפירוק החומר כדי לייצר ממנו מוצרים חדשים. במסגרת תהליך מחזור הפלסטיק מדובר במיון הפלסטיק, שטיפתו, גריסתו והתכתו. לרוב לא מתייחסים במושג מחזור לשימוש חוזר במוצרי פלסטיק ישנים כמו שהם או בחלקים מהם. אם ניקח דוגמה מעולם ה-DIY, לא מדובר למשל בחיתוך בקבוקי פלסטיק ישנים כדי ליצור מהם מיכלים מאולתרים למטרות שונות, אלא התכת הבקבוקים ליצירת מוצר פלסטי אחר (מה שנקרא חומר תרמופלסטי שניתן למחזור באמצעות חום נמוך). כך נמנע הצורך להגיע לרמת חום שמשחררת לאוויר אדים רעילים מתוך הפלסטיק. את אופני מחזור הפלסטיק השונים אפשר לחלק לפי גישות המחזור הכלליות האלה:

· Closed-loop recycling – מחזור כל החומר באופן שמאפשר שימוש חוזר בו באופן זהה למקור. זהו מצב אידאלי שבו באופן תאורטי אין בתהליך כלל פסולת.

· Downcycling או Cascading – סוג מחזור שבו יוצרים מהחומר המקורי מוצרים שלהם תכונות חלשות יותר ביחס למקור.

· מחזור כימי – לפרק את הפלסטיק למרכיביו המקוריים ברמה הכימית. תהליך זה נחשב לא משתלם.

· שימוש כחומר גלם להפקת אנרגייה – מבוצע באופן רגיל באמצעות שריפת הפלסטיק ולכן גורם לפליטת מזהמים שונים לאוויר.

למה כדאי למחזר?

אלה הן שתי הסיבות העיקריות למחזר פלסטיק:

כדאיות כלכלית

הכדאיות הכלכלית היא נושא מורכב שמושפע גם מהחוקים ומהתקנות בכל מדינה. ישנו היבט הכדאיות לחברות המחזור שעומדות למשל בפני אתגר גדול בהיבט מיון הפלסטיק לסוגיו השונים. לעיתים ישנם כמה סוגי פלסטיק במוצר אחד. בשביל עסקים קיימים אתגרי פינוי פסולת בכלל הכוללים עמידה בתקנות שונות. כפתרון לכך, אפשר לפנות לנותני שירותים בתחום זה. שירותים אלה עשויים לכלול גם פינוי פסולת הפלסטיק מבית העסק וגם פתרון לפסולת פלסטיק שלא ניתנת למחזור.

איכות הסביבה

מחזור תורם מאוד לסביבה. אבל יש להביא בחשבון שהוא דורש איסוף של הפלסטיק, שינועו למפעלי המחזור ועשית פעולת המחזור עצמה, כל אלה עשויים להיות כרוכים בפגיעה בסביבה.

לסיכום

חשוב וכדאי מאוד למחזר פלסטיק, ולהיות מודעים לסוגי הפלסטיק השונים. מומלץ להיות מודעים לאפשרות של מחזור פלסטיק שיטתי בעזרת מומחים בתחום, בייחוד עסקים שפעילותם מפיקה לא מעט פסולת מסוג זה.

פתח צא'ט
אפשר להציע עזרה?
היי,
אפשר לעזור?
דילוג לתוכן