פוליקרבונט

פוליקרבונט הוא סוג בולט של פולימר סינתטי תרמופלסטי, מבוסס ביספנול A. יש סוגי פלסטיק רבים היום, כאשר אחד הבולטים שבהם הוא הפוליקרבונט (Polycarbonates – PC). מאז גילויו בשנת 1898, סוג פלסטיק זה פותח ושוכלל בהתמדה ונמצאו עבורו יישומים רבים בתעשייה. אם כך, מהן התכונות של הפוליקרבונט ומהם השימושים הנפוצים שלו? הינה כל מה שצריך לדעת.

תכונות כימיות  

פוליקרבונט ניתן להכנה בדרכים שונות המספקות לו תכונות כאלה או אחרות. הוא מצטיין בתכונות הבסיס האלה:

  • שקיפות – חומר זה יכול להיות שקוף ואפילו שקוף יותר מזכוכית!
  • עמידות מצוינת בפני מכה – אפשר לייצר אותו כך שהוא יהיה מאוד חזק וזו תכונה שמקבלת ביטוי רחב ביישומים שונים.
  • עמידות כימית – יש לפוליקרבונט עמידות גבוהה בפני חשיפה לחומרים מסוגים שונים.
  • עמידות לחום – הוא גם עמיד מאוד בפני חום גבוה.

מצד שני, יש לו גם חסרונות מסוימים, כגון רגישות גבוהה יחסית לשריטות (ככל שזה נשמע מוזר, בהקשר עמידותו הכללית בפני מכה). כדי לאזן זאת, אפשר להשתמש בתוספי הגנה שונים על גבי התוצר הבסיסי שמפיקים בשיטות כגון הזרקות פלסטיק. למשל הוספת שכבת הגנה משריטות או תוספים להגנה כנגד קרינת השמש.

שימושים נפוצים

כפי שהבנתם, התשובה לשאלה מה זה פוליקרבונט בעצם תלויה באופן הספציפי שבו מכינים חומר זה. בהתאם לכך, יש גם מגוון שימושים שמתאימים לו. כמו כן, זהו חומר קל לעיבוד בדרכים שונות, דבר שמוסיף ומרחיב את השימושים האפשריים שלו, זאת כולל היכולת לעקם אותו במהלך הייצור גם בטמפרטורת החדר, מבלי שהוא יישבר. דוגמאות ידועות של ייצור מוצרי פלסטיק מחומר זה, הן ייצור של בקבוקי מים ושל תקליטורים. רואים אותו מיושם גם לשם ייצור צנרת ומוטות, שלטי פרסומות, גופי תאורה, בענפי התחבורה, התעופה, הרפואה ועוד. הינה כמה דוגמאות נוספות לשימוש בו בתחומים ספציפיים:

  • במוצרי אבטחה – שילוב השקיפות והעמידות בפני מכה, מאפשר ליצור ממנו למשל חלונות חסינים לירי.
  • בתחום האלקטרוניקה – תודות להיותו מבודד חשמלי ובעל התנגדות טובה לחום. נעשה בו שימוש בתחום זה, אפילו בחלקי סמארטפונים מסוימים.
  • בתחום הבנייה – בעולם הבנייה והאדריכלות, הפוליקרבונט משתלב כחומר חזק אך גם קל יחסית. כמו כן, נעשה שימוש גם בשקיפותו, כאמצעי להכנסת אור למבנים. דוגמה לכל זאת, היא למשל חממה מבוססת פוליקרבונט.

 לסיכום

הפוליקרבונט תפס את מקומו עם השנים בין סוגי פלסטיק הבולטים ביותר. הדבר נובע כמובן מכך שעסקים מוצאים אותו גם שימושי למטרות רבות וגם משתלם. לכן, כדאי ללמוד מאותם עסקים ובכל תכנון של מוצר פלסטיק, לשקול להשתמש גם בחומר זה.

פתח צא'ט
אפשר להציע עזרה?
היי,
אפשר לעזור?
דילוג לתוכן