מה זה אולטם – ULTEM?

עולם הפלסטיקה הוא היום עולם רב אפשרויות ובמרכז העניינים עומד נושא חומרי הגלם. אחד החומרים הזמינים והבולטים ביותר בהקשר זה מכונה "אולטם". מה הוא בדיוק האולטם, ומדוע הוא כל כך פופולארי? במאמר שלפניכם סיכמנו את כל המידע הרלוונטי.

 

מה זה Ultem?

ראשית נתחיל בהיכרות קצרה עם המוצר ועם ההיסטוריה הארוכה שלו. החומר שמוכר מסחרית בשם "אולטם", הוא למעשה החומר הכימי Polyetherimide (או PEI), שהוא חומר תרמופלסטי אמורפי. הוא נמצא בשימוש תעשייתי זה עשרות שנים ופותח במקור בשנות השמונים, על ידי חברת ג'נרל אלקטריק. היום האולטם מספק פתרון איכותי מאוד לתעשיות בעלות דרישות תובעניות, כגון תעשיות התעופה, הצבא, התחבורה, הרפואה ועוד. הדרישות, במקרים כאלה, מעוגנות בתקנות שונות שחייבים לעמוד בהן והאולטם נותן לכך מענה עקבי, אמין ומצוין. כידוע, אלה תעשיות שבהן תקלות ופגמים עשויים להיות מסוכנים מאוד, ולכן יש עניין רב בחומרים מתקדמים מסוג זה ובתהליך טבעי של התמקדות בחומרים המתאימים ביותר. חומר זה מתאים לאופני שימוש רבים, שאחד המעניינים והחשובים ביותר שבהם הוא ביצוע הדפסות תלת ממד למטרות שונות. בשיטה זו, האולטם מאפשר ייצור מהיר בכמויות קטנות. מצב מיוחד שבו הדבר נדרש הוא כאשר זקוקים לייצור אב טיפוס. מאחר שזהו חומר קל משקל וגם חזק, אפשר לייצר באמצעותו בהדפסת תלת ממד גם אבי טיפוס שמתפקדים היטב. כלומר, לא רק לשם המחשת מראה ותפקוד כללי, אלא גם לשימוש ראשוני מאתגר יותר.

 

יתרונותיו הייחודיים של ULTEM

אז מדוע משתמשים דווקא בחומר זה? אלה היתרונות העיקריים שמובילים לכך:

  • חוזק – מוצרי פלסטיק אינם מוצרים הנחשבים חזקים, לפחות בתדמיתם הציבורית, ולמעשה תדמית זו אינה נכונה. כלומר, יש בהחלט מוצרי פלסטיק חלשים, אך הפלסטיק כחומר גלם יכול להיות גם חזק באופן מרשים מאוד, ודאי ביחס למשקלו. כך בדיוק הוא חומר האולטם.
  • עמידות – האולטם גם עמיד בלחצים שונים ובפני שברים. כמו כן, הוא עמיד מאוד בחשיפה לחום גבוה ואף בשרפה. היבט חשוב ביותר, הוא שגם מול טמפרטורות גבוהות ולחצים שונים, אולטם שומר על תכונותיו המכניות.
  • תרמופלסטיות – לאולטם יש יכולת להיות מועבר פעמים רבות בין המצבים של נוזל ומוצק, מבלי לאבד את תכונותיו המיוחדות. יכולת זו או תרמופלסטיות, מקלים על העבודה איתו.
  • נוחות עיבוד – גם מעבר לתרמופלסטיות, האולטם מספק אפשרויות עיבוד רבות ומגוונות ומגיע כחומר גלם במגוון צורות.
  • גיוון – אולטם זמין בכמה סוגי משנה (ומייד נביא כמה דוגמאות לכך), באופן המקל על התאמת החומר לשימוש המיועד. אם יש למשל חשיבות מיוחדת למידת ההתרחבות של החומר בחום, אפשר לבדוק את המפרט הטכני של סוגי אולטם שונים ולבחור מהם את המתאים ביותר מבחינה זו.

 

3 סוגים של חומרי ULTEM

אם תפנו למקצוענים בתחום זה כגון חברת ישר פלסטיק, תגלו ששירותי מחלקת הזרקות פלסטיק של החברה נותנים מענה במגוון שיטות וחומרים, כולל ULTEM כחומר גלם. שימו לב, שגם האולטם עצמו זמין בכמה וכמה סוגי משנה. אלה שלוש דוגמאות בולטות לכך:

  • ULTEM 9085אולטם 9085 הוא סוג נפוץ מאוד של החומר, אשר מציע חוזק גבוה מאוד ביחס למשקלו. אולטם 9085 מצטיין גם בדירוג FST טוב. זהו מושג שתשמעו הרבה בעולם החומרים ובוודאי לגבי חומר זה. מדובר בדירוג תכונות, בכל הנוגע לשלושת ההיבטים החשובים של Flame, Smoke, and Toxicity. כלומר עמידות בלהבות וכן המידה שבה החומר משחרר עשן ורעלים שונים בעקבות חימום. השלכות הבטיחות והבריאות לכך מובנות מאליהן.
  • ULTEM 9085 Aerospaceסוג משנה זה, מעוצב באופן המתאים בייחוד לדרישות של תעשיות החלל והתעופה.
  • ULTEM 1010 – סוג זה של אולטם מצטיין בעמידות גבוהה מאוד לחום – אפילו יותר מזו של ULTEM 9085. למעשה, אפשר לחשוף אותו לטמפרטורות של עד 216 מעלות, לעומת 153 מעלות באולטם 9085. הוא גם עמיד מאוד בפני כימיקלים שונים ואף מתאים ומאושר לשימוש במגע עם מזון (מה שנקרא חומר ביוקומפטבילי).

 

לסיכום

אולטם הוא, אם כך, חומר חשוב למדי היום בתעשיית הייצור. עובדת היותו בולט ובשימוש נרחב, מעידה על כך שיתרונותיו מתאימים לפרויקטים רבים. תורם לכך גם מגוון סוגי המשנה שלו, אשר מהווה כמובן חלק מסוד ההצלחה, מאחר שהוא מקל על התאמה מרבית של חומרים לשימושים מבוקשים.

פתח צא'ט
אפשר להציע עזרה?
היי,
אפשר לעזור?
דילוג לתוכן