פיברגלס – מה זה פיברגלס ומהם השימושים שלו?

אחד החומרים המלאכותיים הידועים ביותר בעשורים האחרונים הוא פיברגלס. אפשר להבחין שמונח זה מורכב משתי המילים פייבר (סיב) וגלאס (זכוכית). אבל מה הקשר בין הזכוכית כחומר קשיח ומיוחד בפני עצמו לבין סיבים גמישים? במאמר שלפניכם תקבלו את כל המידע המעניין על החומר הפופולארי של השנים האחרונות.

מה זה פיברגלס?

פיברגלס הוא חומר מלאכותי המבוסס על פולימרים. הוא מיוצר באמצעות התכת זכוכית ואז הזרקתה דרך חורים דקים מאוד, וכך נוצר סיב דק בכל אורך רצוי. פיתוחו כחומר גלם לשימוש מסחרי החל בשנות השלושים של המאה העשרים. הוא עבר שלבי שיכלול רבים ובעיקר בכל הנוגע לשילובו בפלסטיק. הפיתוחים היו הן בהיבט תהליכי הייצור שלו כחומר גלם והן בהיבט השימושים השונים שנמצאו לו. מאז, הפיברגלס השתלב בתעשיות רבות ומגוונות, אשר מינפו את תכונותיו השימושיות. השילוב של חוזק גבוה ומשקל נמוך, בולט באופן מיוחד כשיקול מוביל ביישום של חומר זה. בתעשיית הרכב ובכלי שיט למשל, אפשר להשיג בעזרתו מבנים קלים ככל האפשר אבל עדיין חזקים. נוכל לפגוש בו גם בייצור מטוסים, ייצור גלשני גלים או ייצור בריכות. דוגמה מרשימה מאוד לשילוב החוזק והקלות, היא בשימוש בפיברגלס כחומר גלם למגינים בליסטיים. פיברגלס הוא חומר נוח מאוד לעיבוד לשם ייצור מוצרים שונים. הוא ניתן לשילוב עם חומרים רבים וגם לעיצוב קל לצורות שונות. כל זאת, תרם ותורם לפופולאריות הרבה של השימוש בו. כמו כן, השימוש בזכוכית כחומר הגלם שלו מאפשר ייצור זול.

אופני שימוש שונים נותנים ביטוי לכך שהפיברגלס יכול להיות חומר בידוד מצוין, להיות חסין מאש, עמיד בפני חלודה וגם חומר חיזוק מצוין לחומרים אחרים (שילוב אשר יוצר מה שנקרא "חומרים מרוכבים"). הוא מתמודד היטב מול כימיקלים שונים ולכן מתאים למשל לשם אחסון נוזלים מסוגים שונים במפעלים. פיברגלס גם ניתן למעשה למחזור, כך שמוצרים המבוססים עליו לא בהכרח מזיקים לסביבה. הוא עצמו כחומר עשוי להיות מופק מזכוכית של בקבוקי זכוכית משומשים ומקורות נוספים מסוג זה. בסך הכול זהו שילוב יתרונות מרשים, בדיוק מסוג הדברים שמחפשים בעולם התעשייה לחומר גלם לשימוש שוטף. כמובן, כל זאת רק כחלק ממכלול רחב של חומרים זמינים.

להשלמת התמונה, חשוב לציין שפיברגלס נחשב לחומר מסוכן באופן פוטנציאלי לבני אדם. זאת, אם וכאשר נושמים חלקיקים שלו, מצב שלא אמור להתרחש בשימוש בטוח בו. כמו כן, מגע ישיר של פיברגלס עם העור או העיניים עשוי ליצור גירוי. מבחינות אלה, יש באופן כללי שני מצבים שבהם עשויים להיתקל בחומר זה: האחד הוא כצרכנים בחיי היום-יום, מצב שלא אמור לייצור כל סיכון משום שהמוצרים הכוללים פיברגלס נועדו להיות בטוחים. השני הוא לעובדים במפעלים שבהם נעשה שימוש בפיברגלס כחומר גלם. במקרים כאלה, יש צורך להקפיד על תקנות בטיחות שקיימות בנושא זה, על תהליכי הייצור שהמפעל הגדיר, על שימוש בעזרי בטיחות אישיים וכדומה.

באילו תעשיות נעשה שימוש בפיברגלס?

הפיברגלס נמצא בשימוש נרחב במגוון תעשיות. אך יש כמה תחומי תעשייה ושימושים האופייניים בעיקר לו. אלה כמה דוגמאות לכך:

חקלאות

צינורות יכולים לכלול פיברגלס כדי לשפר חוזק ועמידות. ואכן, מבין השימושים השונים של הפיברגלס בחקלאות, השימוש בו לצנרת בולט מאוד. חומר זה גם עמיד היטב בטמפרטורות שונות ובשימוש מתחת לפני הקרקע או מעל הקרקע.

תעשיית המזון

פיברגלס כחומר, מצטיין באטימות ובעמידות בתנאי סביבה שונים ובמזג האוויר. הודות לכך, הוא מיושם לפעמים בייצור קופסאות ומכלים שונים למזון. מבחינת היבט הבטיחות, יש היום הידע כיצד להשתמש בפיברגלס גם לצד מוצרי מזון באופן בטוח. הדבר מתבטא אפילו במוצרים שבאים במגע ישיר עם מזון ועם הפה, כגון צ'ופסטיקס הכוללים פיברגלס. החומר עצמו יכול להיות מצופה בחומרים אחרים או חלק מתרכובת חומרים, כך שלא בהכרח נמצאים איתו במגע ישיר. כאשר מדברים על תעשיית המזון, נוכל לראות את החומר במפעלים שעוסקים בכך במערכות הייצור, במשטחים ובאריזות.

הייטק

הפיברגלס לא מוליך חשמל, וזהו עוד היבט שימושי למדי במסגרת יכולות הבידוד השונות שלו. שילוב זה מתאים בכל הנוגע לחשמל. לכן, רואים את הפיברגלס משולב בעולם ההייטק באופנים שונים, אם זה חלק מבידוד של מוליכים או מקופסאות של ציוד.

תעשיית הפארם

כאן הפיברגלס משמש למשל כחומר גלם ל"גבס קל" לשברים. בעולם הדנטלי הפיברגלס משמש כאמצעי עזר לחיזוק תיקונים שונים לשיניים. רואים אותו גם כאחת הטכניקות להארכת ציפורניים לנשים.

לסיכום

כפי שראיתם, זהו חומר בעל שילוב תכונות אטרקטיבי מאוד. כך שבאופן טבעי הוא זכה למקום בולט, גם בייצור המוצרים שפירטנו כאן וגם בייצור של מגוון רחב של מוצרים נוספים.

פתח צא'ט
אפשר להציע עזרה?
היי,
אפשר לעזור?
דילוג לתוכן