מהו פלסטיק מתכלה ומה כדאי לכם לדעת עליו?

הפלסטיק כל כך מועיל לנו, אבל אותו חומר מלאכותי שאנו מכירים מחיים המודרניים באין-ספור ואריאציות שימושיות עשוי במקרים רבות להזיק לסביבה. האם שני אלה – התועלות והנזקים הפוטנציאליים חייבים תמיד ללכת ביחד? והאם פלסטיק מתכלה הוא הפתרון שלנו לבעיה זו? במאמר הזה נענה על כל השאלות.


מה זה פלסטיק מתכלה? נתחיל מההתחלה – מהו בכלל "פלסטיק"?


פלסטיק הוא חומר תעשייתי מבוסס פולימרים שמתאפיין בגמישותו הרבה. בגמישות הכוונה היא לאפשרויות עיבודו או ל"פלסטיות" שלו. פלסטיק מתכלה הוא פלסטיק שתוכנן בשביל שני שלבי חיים שבהם הוא יתפקד באופן שונה מאוד: בטווח הקצר הוא יהיה בעל התכונות הדרושות לשימוש המיועד שלו, גם אם זה לייצור מוצר קשיח לגמרי. בטווח שמעבר לזמן השימוש המיועד הוא אמור להתפרק בהדרגה, בדומה לחומרים טבעיים שונים. חומרים טבעיים מתפרקים בהשפעת מזג האוויר ומיקרואורגניזמים שונים שמפרקים אותם. הפלסטיק יכול להיות עמיד מאוד לתנאי הסביבה וגם כזה שלא המיקרואורגניזמים לא מפרקים. לכן חשוב להבין שתכנון פלסטיק מתכלה הוא לא דבר של מה בכך.

שומרים על הסביבה בעזרת פלסטיק מתכלה מדוע בכלל חשוב שפלסטיק יתכלה?

ראשית, תהליך הייצור של פלסטיק רגיל הוא תהליך מזהם למדי. מאחר שפלסטיק, כאמור, הוא חומר מלאכותי הוא לא משתלב היטב בטבע לאחר השימוש בו. פלסטיק לא תורם דבר לאדמה או לסביבה אלא להיפך הוא רק מזיק. פלסטיק גם מטיל עומס מיוחד על עסקים – מצד אחד הם משתמשים בו לא מעט, אבל מצד שני הם נדרשים להיפטר ממוצרי פלסטיק באופן שתואם לחוקים ותקנות. במקביל הפופולאריות העצומה של הפלסטיק כחומר גלם מביאה לכך שהוא מהווה רכיב בולט מאוד בפסולת האנושית. ובנוסף לכל אלה, יש לא מעט מוצרים חד פעמיים מפלסטיק, כלומר כאלה שעוברים דרך קצרה מאוד מהרכישה ועד לפח הזבל. אז מה עושים? אין לכך פתרון מהיר ופשוט. שרפת פלסטיק למשל איננה פתרון טוב, היא רק מעבירה את הנזק לאטמוספרה במקום להזיק לאדמה או למים. לא כל סוגי הפלסטיק מתאימים למחזור, וגם המחזור עצמו עשוי להיות תהליך מורכב ויקר. אם תקראו כל מה שצריך לדעת על pvc, תגלו בין היתר שהוא סוג פלסטיק המתאים מאוד למחזור. למעשה, PVC הוא בין 6 סוגי פלסטיק בולטים במיוחד שקיימים, וכל אחד מהם שונה למדי מבחינת ההתאמה למחזור.

השורה התחתונה היא שסוגי פלסטיק רגילים רבים לא קלים וגם לא משתלמים למחזור. אז מה הפתרון? פלסטיק מתכלה! למעשה, גם פלסטיק רגיל מתכלה לבסוף אלא שתהליך זה לוקח זמן רב מדי. לכן, פותחו באופן יזום כמה סוגי פלסטיק מתכלה אשר נועדו לשפר את המצב.

ההבדל שבין פלסטיק מתכלה לפלסטיק ביולוגי

פלסטיק עשוי להיות מסוג אשר מתפרק (מתכלה) באופן טבעי אך לחומרים שמזיקים לסביבה. זהו כמובן פתרון בלתי מספק ואפילו גרוע מהרגיל, הרי מוטב שבקבוק פלסטיק יישאר זרוק היכן שהוא, מאשר שאותו בקבוק יתפרק ויזהם מבלי שנהיה מודעים לכך – פלסטיק מסוגים אלה מכונים OXO והם כוללים חומר שגורם לפירוק הדרגתי.

פלסטיק ביולוגי (או ביופלסטיק) הוא גם סוג של פלסטיק מתכלה, אבל הוא חומר אשר מבוסס על מקורות ביולוגיים למשל מקור כגון עמילן, שמן או יצורים חד תאיים. פלסטיקים אלה מתפרקים באופן טבעי באדמה והופכים לקומפוסט. כך שבין סוגי פלסטיק שונים שמתוארים כמתכלים, עשויים להיות הבדלים ניכרים בתוצאת ההתכלות הזאת. אגב, ההגדרה של פלסטיק שנחשב כמתכלה ופלסטיק שלא מוגדרים בין היתר בצורה מדויקת ורשמית במסגרת תקנים לנושא זה.

יתרונות וחסרונות של פלסטיק מתכלה

· יתרונות – פלסטיק מתכלה מיוצר ממקורות מתחדשים, מתפרק בטבע מעצמו ומתפרק באופן שאינו מזיק לסביבה.

· חסרונות – חשוב לזכור שעשויים להיות גם למוצרי פלסטיק מתכלה חסרונות מסוימים. הם עשויים להיות יקרים יותר לייצור ושילובם בתהליך מחזור פלסטיק עשוי לסבך את העניינים, מהסיבה שהם ממשיכים להתכלות.

לסיכום

כמו במקרים רבים של הצגת טכנולוגיות חדשות, גם הפלסטיק נכלל קודם כל במוצרים רבים ורק בהמשך החלו להתקדם היבטי הבטיחות לגביו. נראה, ויש לקוות, שהפלסטיק המתכלה שאינו מזיק לסביבה יוסיף להתפתח ושהשימוש בו יתרחב.

פתח צא'ט
אפשר להציע עזרה?
היי,
אפשר לעזור?
דילוג לתוכן